Witamina D
Witamina D zajmuje wśród witamin szczególne miejsce. Z jednej strony, jako jedna z niewielu, jest niemal w całości produkowana przez nasz organizm pod wpływem kontaktu skóry ze słońcem, a z drugiej – w klasycznym rozumieniu nie jest witaminą, lecz prekursorem hormonów.
W przeciwieństwie do wielu innych witamin, w organizmie przekształcana jest w ważny hormon, który reguluje liczne procesy i funkcje komórek. Niemal wszystkie komórki naszego ciała posiadają specjalne receptory dla hormonu witaminy D i są zależne od jej odpowiedniego poziomu.
Witamina K2
Witamina K2 jest jednym z najważniejszych kofaktorów witaminy D. Witamina K2 aktywuje szereg białek transportowych, które odgrywają kluczową rolę w wykorzystaniu wapnia. Obie te witaminy wspólnie kontrolują komórki odpowiedzialne za budowanie i rozkład kości.
Różne inne aspekty działania witaminy D są nadal intensywnie badane. Niemal każdego roku odkrywane są nowe mechanizmy działania tej fascynującej witaminy. Do tej pory następujące oświadczenia dotyczące witaminy D zostały zatwierdzone przez UE (EFSA):
Witamina D przyczynia się do:
- prawidłowego wchłaniania/wykorzystywania wapnia i fosforu,
- utrzymania poziomu wapnia we krwi,
- utrzymania kości w dobrej kondycji,
- prawidłowego funkcjonowania mięśni,
- utrzymania zdrowych zębów,
- prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego,
- bierze udział w procesie podziału komórek.
Aktualnie prawie wszystkie instytucje traktują witaminę K2 nie osobno, tylko rozpatrują wszystkie witaminy z grupy K razem. Odpowiednio dla witaminy K2 aktualne są także ustalenia odnośnie witaminy K1.
Witamina K przyczynia się do:
- prawidłowego krzepnięcia krwi,
- utrzymania zdrowych kości.